Ač je i dnešní článek zařazen v kategorii „Rady pro prodávající“, jeho téma se dotýká nejen prodávajících, ale i všech ostatních vlastníků nemovitostí. Budu vám vyprávět příběh, který zní neuvěřitelně, ale vězte, že je zcela reálný. A na závěr vám představím jednoduchý návod, jak se nestat obětí v podobném příběhu.
Mějme majitele nemovitosti, například našeho známého pana Babáka z prvního článku. Poté, co se mu dlouho nedařilo jeho byt prodat (viz článek War. War never changes), rozhodnul se pan Babák dát nemovitost k pronájmu. Tehdy se mu přihlásil nájemník, pan Bílý. Pan Bílý několik měsíců v bytě bydlel, řádně platil nájemné a panu Babákovi poctivě odevzdával došlou poštu. Sice ne všechnu, ale to pan Babák netušil. Zkrátka nic nenasvědčovalo tomu, že by tento sympatický a spolehlivý člověk mohl být členem party zlodějů nemovitostí. Pan Bílý měl totiž kamaráda, pana Černého. Tento pan Černý to uměl s počítačem a s laminovačkou a tak si jednoho krásného večera doma vyrobil občanku pana Babáka. Na fotografii své nové občanky vypadal pan Babák podezřele stejně, jako pan Bílý. Pak už bylo otázkou několika okamžiků, kdy vznikla i kupní smlouva, ve které se psalo, že pan Babák prodává daný byt panu Černému. A že kupní cena byla kompletně uhrazena před podpisem smlouvy. Jak možná víte, na to, abyste mohli vložit do katastru kupní smlouvu, musíte mít na ní úředně ověřený podpis. Pracovnice Czech Pointu na přepážce pošty nemá v tom množství práce prostor a vlastně ani motivaci podrobně zkoumat občanky všech lidí, kterým za den ověří podpisy. Takže s falešnou občankou nechat si ověřit podpis na falešné kupní smlouvě je brnkačka.
Po vložení kupní smlouvy do katastru má úřad dvacet dnů na to, aby vyrozumněl všechny účastníky řízení o tom, že přijal listinu, vztahující se k dané nemovitosti. A tady začíná úřadovat pan Bílý, resp. jeho přebírání pošty za pana Babáka. Katastrální úřad nevyžaduje od účastníků žádné potvrzení o přečtení, pouze čeká, zda bude někdo vložení listiny rozporovat. Když pan Bílý panu Babákovi dopis nepředá, pan Babák nic rozporovat nebude a úřad vesele zapíše nového vlastníka.
Pan Babák by měl větší šanci uhájit svůj majetek, kdyby měl registrované bydliště na adrese, kde skutečně bydlí a nikoliv na té, kde bydlí jeho nájemník. Nicméně ani tak by se zcizení své nemovitosti nevyhnul. Na poště lze totiž zřídit takzvaná dosílka, tzn. služba, při které registrující pošta zásilku vezme a pošle ji na jinou adresu, kam si adresát při zřizování dosílky přeje. Tato služba stojí něco přes sto korun měsíčně a s falešnou občankou vám tuto dosílku může zřídit snadno kdokoliv… Však si vzpomeňte o pár řádků výš – pracovnice pošty na přepážce nemá v tom množství práce prostor zkoumat občanky všech lidí… Takže registrovaný pobyt na „skutečné“ adrese zlodějům práci jen mírně zkomplikuje, avšak rozhodně nezarazí.
Byt je tedy v tuto chvíli právně ve vlastnictví pana Černého a pan Babák o tom nemá ani tušení. V tu chvíli pan Černý zadává do inzerce nabídku prodeje bytu, volí velmi atraktivní cenu, protože ví, že co je levné, to se prodá hned. A pan Černý nechce ztrácet čas. Zájemci se rychle ozývají, probíhají prohlídky, pan Bílý totiž v bytě stále bydlí a platí nájem, takže pan Babák nemá důvod pojmout jakékoliv podezření. Po několika dnech se objeví kupec, ten s panem Černým podepisuje kupní smlouvu, hradí kupní cenu na účet pana Černého a za měsíc či dva se stěhuje do svého nového bytu. Pan Bílý ještě chvíli platí panu Babákovi nájemné, aby nevzbudil nervozitu a po pár měsících se po něm slehne zem. Nebere panu Babákovi telefon, nereaguje na emaily, až se pan Babák rozhodne vypravit do svého bytu osobně. A tam najde nového majitele, který před několika měsíci byt koupil a o panu Babákovi v životě neslyšel. Pan Černý s panem Bílým tou dobou dávno popíjejí Daiquirí na pláži a je jim dobře.
Zdá se vám to drsné? Přečtěte si, jak se bránit!
Katastrální úřad v lednu 2014 zřídil službu Sledování změn. Tuto službu si může zřídit kterákoliv z následujících osob:
- vlastník,
- zástavní nebo podzástavní věřitel,
- oprávněný z věcného břemene,
- oprávněný z předkupního práva ujednaného jako věcné právo, nebo
- oprávněný z práva zpětné koupě, oprávněný z práva lepšího kupce, nájemce nebo pachtýř nebo účastník řízení o takovém právu.
Služba bude uživatele automaticky informovat o tom, že došlo u sledované nemovitosti ke změně v katastru nemovitostí (stavba, která je součástí pozemku není samostatně sledovanou nemovitostí).
Změnou se rozumí:
- vyznačení upozornění, že právní vztahy jsou dotčeny změnou (tj. zaplombování),
- provedení vkladu,
- provedení záznamu,
- zápis poznámky.
Informace o změnách jsou zasílány dle žádosti uživatele jedním z distribučních kanálů (uživatel si vybere mezi datovou schránkou, e-mailem, SMS). SMS jsou zasílány pouze na mobilní telefon a pouze do zemí Evropské unie.
Kdyby měl pan Babák z našeho příběhu zřízenou službu Sledování změn, tak by ani dosílka ani nepřebírání pošty nemohlo ohrozit jeho informovanost o změnách na jeho nemovitosti. Zloději by mu museli mimo všeho výše uvedeného vyloupit ještě emailovou schránku a mobilní telefon, což, jak jistě uznáte, už není tak jednoduché.
Provozovatelem této služby je přímo katastrální úřad, nikoliv komerční firma, jedná se tedy o službu zcela důvěryhodnou a legitimní. Službu lze zřídit buďto osobní návštěvou na kterémkoliv katastrálním úřadě, korespondenčně (vyplněný a úředně ověřený formulář žádosti o zřízení služby zaslat na adresu katastrálního úřadu) nebo přes datovou stránku.
Kolik to stojí?
V porovnání s tím, kolik peněz Vám může služba ušetřit, je takřka zadarmo. Za jednorázový poplatek 200,- Kč. vám bude zřízena služba, ve které můžete sledovat až 20 nemovitostí. Tento poplatek uhradíte jednou při zřízení služby, nejedná se o opakovanou platbu. Za každou další (jednadvacátou, dvaadvacátou, …) sledovanou nemovitost zaplatíte navíc roční poplatek ve výši 10,- Kč. Tato částka už je opakovaná a hradí se vždy na jeden rok.
Pokud si mohu dovolit vám poradit, neváhejte a zřiďte si tuto službu ještě dnes. Může vám to v budoucnu ušetřit mnoho starostí.