RODINNÝ DŮM S VELKOU ZAHRADOU NA NÁVSI V PRAVONÍNĚ

Když do Pravonína vjedete poprvé, a je jedno z jakého směru, tak vás naprosto dostane zdejší náves. Ta je totiž doslova nádherná. Promenáda lemovaná stromořadím ukrývá park, lavičky k posezení ve stínu stromů, dětské hřiště s prolézačkami, kašnu s posezením a výhledem na dominantu celé obce, tedy kostel svatého Jana Křtitele, barokně přestavěný z původní románské rotundy. Tahle stavba se majestátně tyčí nad střechami domů a je vidět z celého širokého okolí.

 

Podle pověsti toto území dostal do správy od Přemysla Otakara II. člen jeho družiny Pravon, který na návrší založil vesnici, nechal si v ní vystavět sídlo, na jehož místě dnes stojí zbytky renesančního zámku a pojmenoval ji po sobě. Pravděpodobnějším se však jeví založení Pravonína premonstrátským klášterem v Louňovicích. Jestli se ale převorka kláštera jmenovala Pravona, nebo Justina, se můžeme už jenom domýšlet. Ať už to bylo tak či onak, historie této nevídaně malebné obce sahá opravdu hluboko do minulosti.

 

A právě teď, tomto čase, se naskytla příležitost sem přestěhovat. Zvu vás na prohlídku rodinného domu, který zaujímá důstojné místo na návsi bezprostředně po boku Pravonínského zámku.

 

Dům vypadá zvenku nenápadně, ale nenechte se zmást. Svými vnitřními rozměry vás naprosto uspokojí. Z oken v kuchyni a v obýváku můžete sledovat stromy na návsi, obě ložnice jsou orientovány na vlastní pozemek. Pokud by Vám tyto prostory nestačily, další místnost lze s velmi snadnou úpravou získat o patro níž (ze strany dvora se jedná o přízemí) a k naprostému rozmachu je určená a čeká na realizaci prostorná půda, ve které lze umístit celý další byt.

 

Dům je napojený na obecní vodu, kanalizace bude zbudována během dvou let. Vytápěn je radiátory, které pohání velký kotel na pevná paliva se zásobníkem. Příjemnou zvláštností je vlastní záložní zdroj, takže pokud by náhodou došla elektřina, tak kotel nepřestane fungovat, ale jede si vesele dál.

 

Za domem přes menší travnatý dvorek najdete vedlejší budovu. V dobách dávno minulých byla její část používána jako vejminek, dnes je to parádní stodola s dílnou a rozsáhlou půdou. Nadšení kutilové tady najdou příležitost, jak si zpříjemnit volné chvíle, nebo se tady dá zřídit letní posezení s kuchyní. Že vaše děti půdu okamžitě obsadí pro sebe, asi není potřeba ani říkat. Je to totiž doupě pro ně jako dělané.

 

Když projedte stodolou, otevře se vám krásný výhled do krajiny skrz vlastní velkou zatravněnou zahradu. Jestli na ní budete pěstovat zeleninu, nebo si pořídíte nějaká zvířata, která se budou starat o to, aby tráva nepřerostla, to už je čistě na vás. Na bezmála sedmistech metrech zeleně si můžete dělat úplně vše, co se vám jen zachce. A když zvednete zrak přes plot, můžete ze své vlastní zahrady vyhlížet, jestli u hory Blaník neuvidíte nějaký nezvyklý šrumec.

 

Celé Podblanicko je krásné. Mírně zvlněná krajina s několika výraznějšími kopci, mimo slavného Blaníku s rozhlednou má i Javornická hůra má svou Kalamajku. V bezprostřední blízkosti Pravonína najdete několik krásných rybníků na Volaveckém potoce a celé okolí vás doslova nabádá k tomu, abyste vzali kolo, nebo aspoň botky sedmihorky a šli ho řádně prozkoumat.

 

Já zatím zůstanu v obci, protože na to, aby tady člověku bylo dobře, vlastně ani nikam daleko nepotřebuje. Hospoda tu je. Samozřejmě přímo na návsi, tak jak to má být. Druhá je na hřišti – tak jak to má být. 😊 O poště a obecním úřadě nemluvě, mateřská škola a knihovna také nechybí, stejně jako sbor dobrovolných hasičů a jejich zázemí. Autobusovou zastávku hledejte v takovém hezkém altánku kousek od kašny – autobusy jezdí skoro každou hodinu do Načeradce, do Čechtic a samozřejmě do Vlašimi. Obchod s potravinami sdílí budovu s spolkovým domem. Spolkový dům je něco, po čem každá vesnička touží, ale jen pár nejšikovnějších obcí takový projekt opravdu zvládne dotáhnout do konce.

 

V Pravoníně se to povedlo, a tak si místní obyvatelé užívají bohatý komunitní život. Mně nejvíc zaujala soutěž o nejlepší štrůdl pod sluncem a lednové kulinářské středy. Program je ovšem bohatý a zaujme nejen nás, kteří nejsme líní se dobře najíst. Projekt Vyrobeno doma je zaměřený na rukodělnou tvorbu čehovšeho vás napadne, Kytarový večer zase uspokojí lidi, kteří si rádi zabékají. K tomu přidejde Rybářský, myslivecký, šachistický i fotbalový klub nebo zájmový spolek místních žen Pravona, který se stará o kulturní a společenské akce pro děti i dospělé. Prostě tady se opravdu nudit nebudete.

 

Myslím, že víc slov už není potřeba, prostě vůbec na nic nečekejte, pošlete holuba s dopisem a přijďte.